Indonezja

Można odnieść wrażenie, że to kraina nierealna. Składa się z wysp, niektórzy mówią, że 13000 inni że z 20000 z czego prawie połowa niezamieszkanych. Ilość mieszkańców też jest niepoliczalna, porozumiewają się miedzy sobą ponad 300 różnymi językami. Wręcz nie chce się wierzyć, że to jeden kraj, a jednak tak jest.

Społeczeństwo Indonezji jest młode (średnia wieku ok. 26 lat) i prze do przodu, dlatego jest to kraj ogromnych kontrastów, gdzie obok wielkich wieżowców stoją blaszane lepianki, transport kolejowy jest na wyższym poziomie niż w niektórych krajach Europy, a liczba osób używających serwisów społecznościach jest jedna z najliczniejszych na świecie. Jednak przylatując do stołecznego miasta Jakarta (32 milionów mieszkańców)  niekoniecznie będzie to miłość od pierwszego wejrzenia. Przytłacza zaduch, brud, wielkie pędzące ulice i tłumy ludzi, jednak to ciężka powierzchowność tego miejsca. Zatapiając się w głąb znajdziemy tam wiele ciekawych i wciągających miejsc, pięknych i otwartych ludzi a przede wszystkim mnóstwo wspaniałego jedzenia!

IMG_20170819_203231_235

Indonezyjskie jedzenie jest różne w zależności od regionu wspólnym elementem jest „nasi” czyli ryż i „mie” czyli makaron oraz fakt, że nigdzie w Indonezji poza Bali nie zjemy mięsa wieprzowego, wynika to z tego, że jest to kraj muzułmański. Charakterystyczne dla dań kuchni Indonezji jest częste użycie sosu „kecap manis”, który jest odmianą sosu sojowego jednak w przeciwieństwie do większości ten jest słodki, a nie słony. Specjalnością szczególnie na Jawie jest specyficzny i przepyszny sos z orzeszków ziemnych dodawany do wielu dań w szczególności do sałatek „pecel”, „gado-gado” i „ketoprak”.

IMG_20170818_223921_819

Można tutaj odnaleźć też smaki bardzo zaskakujące – fuzję europejskich wpływów w azjatyckim wydaniu dających nietypowy efekt. Będzie to na przykład piętrowy tost z posypką czekoladową i serem żółtym polany słodkim kondensowanym mleczkiem sprzedawany przez ulicznych vendorów w Kaki-Limach. Kaki-Lima to w języku bahasa indonesia „5 nóg” czyli trójkołowy wózek z dodatkowymi nogami podtrzymującymi blat. Najczęściej sprzedaje się w nich lokalne specjały takie jak Bakso czyli zupę z mięsnymi kulkami czy Mie lub Nasi Goreng – smażony ryż lub makaron. W Jogyakarcie u lokalnych kuchmistrzów ulicznych znajdziemy Martabak, który notabene pochodzi z Jemenu, chrupiący placko-omlet wypełniony nadzieniem słonym lub słodkim w zależności od naszych preferencji. Jako dodatek (praktycznie obowiązkowy) do większości ulicznych dań, w paczce z jedzeniem znajdziemy kilka zielonych chilli do przegryzania. Jest to bardzo ostre chilli, jednak naprawdę smaczne i odkażające układ pokarmowy, warto więc czasem po nie sięgnąć.

IMG_20170819_154355_468

Na ulicach Indonezji zobaczymy też Pikulan – są to sprzedawcy jedzenia którzy całą swoją „kuchnie” noszą w dwóch koszach zawszonych na kiju przełożonym przez barki. Pikulan spotkamy w przeróżnych miejscach i kupimy od nich np. satay czyli różnego rodzaju szaszłyczki na małych patyczkach.

IMG_20170822_213008_377

Jeśli chcemy sobie spokojnie zjeść i posiedzieć wcale nie musimy zamykać się w turystycznych knajpach przy hotelach – możemy zasiąść w Lesehan. Jest to „restauracja” zbudowana z mat rozłożonych na trawie lub chodniku z niskimi długimi stołami, przy których można spokojnie zjeść. Możemy wybrać się do Warung czyli knajpki z krzesłami, stołami i dachem, która jednak po zamknięciu zostaje zdemontowana i znika oraz do Warteg, która jest w zasadzie tym samym jednak ma charakter stały i nigdy nie znika. Nazwa „Warung” w Indonezji nie kojarzy się tylko z restauracją. Miejscowi w ten sposób nazywają także mały kiosk lub sklepik z przekąskami, który jest najczęściej rodzinnym biznesem.

IMG_20170824_141516_076

 Indonezja to również kraj wielu kontrastów krajobrazowych. Podczas jednego wyjazdu możemy wejść na wulkan, spacerować po dżungli podziwiając egzotyczną florę i faunę, jeździć rowerem po małych wioskach, wykąpać się w morzu na rajskiej plaży, zanurkować w świat raf koralowych i o wiele więcej. Odkrywajcie Indonezję razem z Nami!

IMG_20170907_121222_024

Programy - Indonezja

Więcej  

Informacje

Więcej  

Artykuły

Więcej  

What Is So Fascinating About Harvard Citation Machine Generator?

The War Against Harvard Citation Machine Generator The Best Way to Select the Very Best APA Generator This Harvard benchmark generator will allow one to set references. In amount the principles will cause the comprehension of Harvard referencing, handbook citation will however pose blunders’ opportunity. Citation device is ideally suited for students who have every one of these sources prepared …

Więcej  

Lies You have Been Advised About Thesis Aid

Whatever you Really need to Find out about Thesis Guide The visualization of information is often accomplished with the medium of charts and graphs. In order to excel in any space of laptop or computer science, theoretical together with simple skills are obligatory. You’ve got bought to decide on appropriate investigation treatment. Plainly simply because PhD thesis producing is not …

Więcej  

What Everybody Is Saying About Article Writing Services and What You Need to Do

Gossip, Lies and Article Writing Services The Importance of Article Writing Services Article Writing Services – How to Choose a Writer You’ll be surrounded by writing professionals throughout the plan of order placement, and the moment you choose to purchase essay and pick an allocated author, things will likely get even more exciting. However, you are able to also opt. …

Więcej