Street Food: Wietnam

Kuchnia wietnamska ma wiele barw i odcieni, a jej dania dotarły niemalże do każdego zakątka świata. Restauracje serwujące jej dania lub ich wariacje mieszczą się praktycznie w każdym mieście, ale jedzenie w nich często ma niewiele wspólnego z prawdziwą kulturą wietnamskich posiłków.

Prawdziwe oblicze Wietnamu to tysiące malutkich knajpek rozsianych po wąskich uliczkach nęcących przechodniów widokiem przygotowywanej na ich oczach strawy. Można zjeść w nich wszystko od przepysznych owocowych deserów, przez smażone makarony po legendarne wietnamskie bagietki Bánh Mì z grillowanym mięsem, ziołami i mnóstwem dodatków. Uliczne jedzenie jest odpowiednikiem europejskiego fast food, jednakże ich wspólnymi cechami są jedynie czas oczekiwania na posiłek i cena, która jest dużo niższa niż za to samo danie podane w wykwintnej restauracji. W przeciwieństwie do wysoko przetworzonej, śmieciowej żywności tutaj wszystkie składniki są świeże, posiłki przygotowywane zazwyczaj na naszych oczach, a przyprawy i smaki doszlifowane do perfekcji. Oczywiście knajpka knajpce nierówna, ale wiele z nich to rodzinne biznesy działające codziennie od lat. Ciekawostką jest, że wiele z nich działa także w nocy.

street-food-1

W latach 50-tych i czasach komunizmu władze zakazały sprzedaży na ulicach, a wszystkie staragany zniknęły. Były to ciemne lata dla kultury street food, jednak po liberalizacji gospodarki pod koniec lat 80-tych owe jadłodajnie stały się pierwszymi biznesami, które otwierała lokalna ludność. W następnej dekadzie zaś państwo samo dotowało małe biznesy, a cała kultura rozkwitła ze zdwojoną siłą. Na pewno warto zajrzeć do urokliwego Old Quarter w Hanoi gdzie dźwięk ulicy miesza się z gwarem i aromatami licznych knajpek. Warto zwiedzić też zakamarki mglistej Sapa, górskiej miejscowości z mistyczną aurą. Hoi An prezentuje się także ciekawie pod tym względem – setki lat historii, oraz pozycja najważniejszego starożytnego portu odcisnęły lokalnej kuchni wpływy Japonii, Chin oraz innych sąsiednich krajów. Oprócz tego jest to zdecydowanie najspokojniejsze z dużych wietnamskich miast. Poszukiwacze subtelnych, delikatniejszych czy słodszych smaków powinni zaś skierować swoje oczy na Ho Chi Minh City gdzie przez całoroczne ciepło kuchnia jest zdecydowanie inna niż na chłodniejszej północy.

IMG_20161117_122112

Na koniec warto pamiętać o dwóch rzeczach: prawdziwe wietnamskie smaki odkrywa się właśnie na ulicy, a nie w restauracjach. Oraz najlepszą wymierną oceną danego stoiska jest ilość okolicznych mieszkańców stołujących się właśnie tam. Chyba nie ma lepszego sposobu na poznanie lokalnej kultury, jak zamówienie tego co zazwyczaj jedzą miejscowi i delektowanie się tym w ich towarzystwie przy ruchliwej wietnamskiej uliczce. Do zobaczenia na smacznym szlaku!

Zapraszamy na wyprawy do Wietnamu:

Smaki Wietnamu Express | Smaki Wietnamu Classic | Smaki Wietnamu Special

IMG_20161120_141017